Jesteś tutaj

„Mieszkanie Plus” - grudniowa aktualizacja

Kategoria: 
Wydarzenia

Rok temu w Katowicach, - premier Beata Szydło, - minister finansów i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, - minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk oraz prezydent Katowic – uczestniczyli w inauguracji programu „MIESZKANIE PLUS", przewidującego budowę mieszkań dla przeciętnej polskiej rodziny. Na początku objął on 17 polskich miast.

Na inaugurację „Mieszkanie plus" wybrano Katowice, bo w stolicy województwa śląskiego powstanie najwięcej takich mieszkań pod wynajem, na co przeznaczono tam ponad 18 ha gruntów - na ok. 1370 mieszkań. Realizacja przedsięwzięcia możliwa jest dzięki wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego, zabezpieczającego program od strony finansowej, jak również dzięki współpracy z zaradnymi samorządami.

Pod koniec ub. roku spółka BGK Nieruchomości (oficjalny zarządca programu), podpisała listy intencyjne z chętnymi samorządami - podano więc w których lokalizacjach będą budowane pierwsze lokale pod wynajem.

Na liście urzędu wojewódzkiego znalazło się blisko 70 miejsc na Dolnym Śląsku, gdzie mogą powstać mieszkania w ramach rządowego programu "Mieszkanie Plus". W dużej mierze w wiejskich gminach lub na peryferiach miast. Są i wyjątki. W Bogatyni takie mieszkania mogłyby być wybudowane w pobliżu centrum miasta.

W Lubaniu wskazano aż siedem lokalizacji, w Szklarskiej Porębie - sześć. W Głogowie i Oleśnicy - po dwie. Tereny pod ową zabudowę wskazano także m.in. w Bolesławcu, Nowogrodźcu, Oławie oraz w gminach Krośnice i Cieszków.

Do września 2017 - ponad 70 miast wyraziło już zamiar przystąpienia do rządowego programu "Mieszkanie Plus". Wzrasta więc liczba prawdopodobnych lokalizacji mieszkań, spełniających kryteria. Pomimo, że nie są to najdroższe grunty w danych miejscowościach, ich lokalizacje dobrze są skomunikowane.

Przypomnijmy - przedsięwzięcie "Mieszkanie Plus" to program rządowy wybudowania przystępnych cenowo mieszkań na wynajem. Lokale te powstaną na nieruchomościach, których właścicielem są: - Jednostki Samorządu Terytorialnego oraz Skarb Państwa i spółki z jego udziałem. Adresatem "Mieszkanie Plus" są wszystkie grupy społeczne. Jednakże głównym celem rządu jest poprawa sytuacji młodych polskich rodzin oraz wzrost mobilności Polaków, co daje szansę na podjęcie decyzji o zmianie miejsca pracy - dzięki nowej szansie na tanie mieszkanie na wynajem.

Aktualizacja 1 grudnia 2017:

W połowie 2019 roku na Dolnym Śląsku może przybyć około tysiąca Mieszkań Plus. Wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski podpisał 30 listopada 2017 we Wrocławiu listy intencyjne dotyczące harmonogramu planowanych działań, które mają doprowadzić do budowy mieszkań dla osób, nie posiadających własnościowych nieruchomości (podstawowe kryterium).

W woj. dolnośląskim ma powstać 964 mieszkań z programu Mieszkanie Plus. Swoje zainteresowanie wyraziły taki gminy jak: Legnica,  Kudowa Zdrój,  Zgorzelec,  Jaworzyna Śląska,  Pieńsk,  Radwanice,  Trzebnica,  Strzelin, Walim.  W samej tylko Legnicy powstanie 665 mieszkań.

Podpisanie listów intencyjnych na budowę  budowa domów wielorodzinnych w ramach zadania: Mieszkań Plus - jest pierwszym krokiem do ich realizacji. Nie jest on w 100 procentach wiążący - mówił wiceminister Tomasz Żuchowski, jeśli doszłoby do zawartych w nim deklaracji do połowy 2019 roku na terenie Dolnego Śląska miałoby przybyć blisko tysiąc Mieszkań Plus.

Jelenia Góra: "Prezydent Jeleniej Góry powołał zespół do spraw wdrożenia programu „Mieszkanie plus”. Omawiano wstępne prace, służące wdrożeniu tego programu, harmonogramy działań, współpracę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, opcje lokalizacji  obiektów, które mogą być planowane do budów. – Każdy program, który pozwoli zagwarantować mieszkanie rodzinom jeleniogórskim jest przez nas traktowany bardzo poważnie – powiedział prezydent miasta .M. Zawiła - "Faktem jest, że sporo spraw legislacyjnych nadal jest nie do końca jasnych, ale będziemy wykorzystywać okres, w jakim porządkowane ma być prawo do przygotowania się do budów, żeby móc przystąpić bez zwłoki do konkretnych działań po wyjaśnieniu wątpliwości organizacyjno-formalnych...". 

Rozwój rządowego programu Mieszkanie Plus ma przyspieszyć Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN), która weszła w życie 11 września br. Dzięki niej powstanie tzw. bank ziemi, który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa. Grunty, które wejdą do KZN, zostaną przeznaczone pod budowę mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus. Czynsz będzie ustalany na podstawie rozporządzenia wydawanego co roku przez Radę Ministrów.

Od 22 września br. obowiązuje rozporządzenie ministra infrastruktury i budownictwa w sprawie wykazów nieruchomości, które trafią do KZN. Wykazy sporządzane przez m.in. Lasy Państwowe, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa czy Agencję Mienia Wojskowego będą trafiały bezpośrednio do prezesa KZN. Z kolei, wykazy sporządzone przez starostów czy prezydentów miast najpierw będą podlegały weryfikacji u wojewody.

Zakłada się, że pierwsze budynki w programie Mieszkanie plus na gruntach Skarbu Państwa, włączonych do Krajowego Zasobu Nieruchomości, powstaną w 2019 roku, ale nie wyklucza się możliwości wcześniejszej ich realizacji.

Jarocin 9 grudnia 2017 - pierwsze miasto w Polsce, które już przyznało wybudowane lokale w ramach Mieszkania Plus. Wszyscy szczęśliwcy będą mogli wprowadzić się do swoich nowych mieszkań - już na początku marca 2018 roku (na początek oddano do użytku 250 mieszkań, sposród 470 budowanych).

Opracował J.S