Jesteś tutaj

Budowa obwodnicy Maciejowej rozpoczęta

Kategoria: 
Wydarzenia

Za rok wybory samorządowe, urząd marszalkowski, miasta, gminy i powiaty - prężą, więc „inwestycyjne muskuły”, aby w trosce o przyszłe głosy wyborców - dobrze wypaść. Nie inaczej jest też w Jeleniej Górze, gdzie 21 września br. podpisano umowę z wykonawcą II etapu budowy Obwodnicy Południowej, mającej zmodyfikować trasę krajową nr 3 - poprzez ominięcie Maciejowej.

Z racji terenowego skomplikowania, przedsięwzięcie, jest kosztowne. Ostatecznie inwestycja kosztować bowiem będzie 52 mln złotych. Jeleniej Góry nie stać by oczywiście było aż na taki wydatek, gdyby nie unijne dotacje, które zasilą budżet miasta kwotą 10 mln euro.

Finał robót spodziewany jest realnie - na wiosnę 2019 roku. Obejmuje ona m.in. budowę 5,3 km nowej drogi przystosowanej do ruchu przyspieszonego, o szerokości siedmiu metrów, z trzema skrzyżowaniami i mostami drogowymi (z najdłuższym, 30 metrowym przez potok Radomierka). Obwodnica ominie Maciejową pomiędzy węzłem „Grabary” a rejonem obecnej stacji paliw w Radomierzu, dzięki czemu przez zwiększenie płynności ruchu - dojazd w Karkonosze i do przejścia granicznego w Jakuszycach, będzie mniej problemowy.

Sama Jelenia Góra natomiast, poprzez wyeliminowanie ruchu przez podmiejskie tereny zabudowane, poprawi stan bezpieczeństwa dla mieszkańców dzielnicy w północno-wschodniej części miasta. Z drugiej strony miejscowi przedsiębiorcy obawiają się jednak, iż zmiana kierunku przejezdnej trasy - negatywnie wpłynie na ich działalność. Wykonawcą z którym miasto podpisało umowę jest firma Budimex, będąca renomowanym przedsiębiorstwem infrastrukturalno-usługowym działającym w kilku sektorach, m.in. w drogowym.

Aktualizacja - listopad 2017

„Budowa obwodnicy Maciejowej ruszyła z kopyta, ponieważ mieli zacząć w przyszłym roku, ale już teraz wykonawcy południowej obwodnicy Maciejowej, czyli wjazdu do Jeleniej Góry od strony Wrocławia, kopią i usypują nową drogę.

Wykonawcy korzystają z dobrej pogody i wykonali już prace ziemne za około 2 milionów złotych. W tym roku stanie jeszcze konstrukcja mostu na Radomierce. Przeprawa ta zepnie budowaną drogę z istniejąca obwodnicą miasta mówi zastępca prezydenta Jeleniej Góry, Jerzy Łużniak:

- Nie mamy na razie żadnych zagrożeń odnośnie wykonania tej inwestycji i tak jak mówiliśmy: pierwszy kwartał 2019 chcemy żeby była oddana. Mamy nadzieję, że będzie wcześniej, że koniec 2018 roku będziemy mogli przejechać obwodnicą południową.

- Prace trwają od ulicy Wrocławskiej do Dzierżonia. Te 2 miliony złotych to 45 tysięcy metrów zdjętego humusu oraz wykonanych 15 tysięcy metrów sześciennych robót ziemnych, typu wykopy i nasypy. - mówi Norbert Łukaniuk, dyrektor Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze.

To nie koniec informacji z frontu robót na drogowym połączeniu Jeleniej Góry z Wrocławiem. Posłanka Zofia Czernow złożyła poprawkę do projektu budżetu państwa na 2018 rok, by zapisać w niej poprawę drogowego połączenia Bolkowa ze stolicą Karkonoszy:

- Chodzi o trzeci, dodatkowy pas między Bolkowem, a Jelenią Górą, żeby ruch przebiegał w sposób płynny, bo ja bardzo często jeżdżę tamtą drogą i na to traci się najwięcej czasu.

Sejmowa komisja finansów ma zająć się tą poprawką 1 grudnia 2017”.

Wg radiowroclaw.pl

J.Sukniewicz