Jesteś tutaj

Polscy przedsiębiorcy w Karpaczu

Kategoria: 
Wydarzenia

Ponad 50 polskich firm zaprezentowało się na III Forum Przemysłowym w Karpaczu od 8 do 10 grudnia, którego organizatorem była Fundacja Instytut Studiów Wschodnich z Warszawy, prowadząca działalność na rzecz współpracy pomiędzy państwami europejskimi, szczególnie Europy Środkowej i Wschodniej. Wśród nich były zarówno startupy, jak i firmy z tradycją. Wszystkie z polskim kapitałem. Ich prezentacja odbywała się pod patronatem Ministerstwa Rozwoju.

Organizatorzy skupili się na dwunastu branżach z potencjałem eksportowym wskazanych przez Ministerstwo Rozwoju. Forum Przemysłowe ma umożliwić im dotarcie do polityków, biznesmenów czy potencjalnych inwestorów, ale także polskich i zagranicznych kontrahentach.

Przed każdą debatą odbywała się prezentacje jednego ze startupów. Spośród 50 firm -19 to nowoczesne firmy technologiczne, ale wśród prezentujących się firm są na przykład zakłady ceramiczne w Bolesławcu czy Koleje Dolnośląskie.

„Najważniejszym przedsięwzięciem Instytutu Wschodniego jest organizacja Forów Ekonomicznych, które w ciągu ostatnich 20 lat stały się ważnym i uznanym wydarzeniem w tej części Europy. Projekty realizowane na różnych szczeblach - służą bowiem rozwojowi kontaktów politycznych, gospodarczych, kulturalnych i naukowych pomiędzy państwami tego regionu".

Tematem III już Forum Przemysłowe, które zorganizowano w dniach 8-10 grudnia były więc kierunki rozbudowy i rozwoju przemysłu w Polsce i w Europie.

Eksperci, przedsiębiorcy, naukowcy - przez dwa dni dyskutowali o tych kluczowych zagadnieniach. Najważniejsze kierunki: - Reindustrializacja, gospodarka cyfrowa, rewolucja elektryczna w motoryzacji, polityka klimatyczna, bezpieczeństwo energetyczne, nowoczesne i tradycyjne gałęzie przemysłu, ale i co dotyczy szeroko pojętego problemu wypoczynku , a więc i turystyki i kultury.

Tematem zasadniczym całej konferencji była jednak - prezentacja najciekawszych polskich startupów. Dlatego wydarzeniem III Forum Przemysłowego była gala, podczas której przedstawiono laureatów tegorocznych nagród w kategoriach „Inwestor” oraz „Inwestycja”. Przyznano je celem wsparcia firm, które mimo obaw decydują się na inwestycje, stąd Instytut Studiów Wschodnich wspólnie z Centrum Idei Gospodarczo Ekonomicznych - zorganizowali konkurs o „Nagrodę Forum Przemysłowego dla najlepszych inwestycji oraz inwestorów 2017”.

Laureatami zostali w tym roku: „z kategorii Inwestor - firma Wawel a w kategorii Inwestycja - grupa Mlekovita.

„Wawel” jest czołowym polskim producentem wyrobów cukierniczych, który zainwestował blisko 150 mln zł w nowy zakład produkcyjny w Dobczycach.

Z kolei Mlekovita otrzymała statuetkę za budowę Fabryki Proszków Mlecznych w Wysokiem Mazowieckiem. To największa inwestycja w historii tej firmy (około 300 milionów złotych). Dzięki niej Mlekovita ma stać się nie tylko największym producentem proszków mlecznych w Polsce, ale i w Europie Środkowo-Wschodniej.

W obu kategoriach przyznano też wyróżnienia dla firm: - z kapitałem państwowym, zagranicznym bądź prywatnym. W kategorii inwestor: - Fibrain (polski producent kabli światłowodowych), Ronal Polska (wałbrzyska firma z branży motoryzacyjnej) oraz ex aequo PGE Polska Grupa Energetyczna i PKN Orlen.

W kategorii Inwestycja: - spółka PERN (kapitał polski - krajowy lider logistyki naftowej z Plocka) oraz Materialise (zagraniczny - Centrum Druku 3D, Bielany Wrocławskie)”.

Współorganizatorem uroczystej gali był Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Partnerem Gali i Raportu „Inwestycje, Inwestorzy 2017” – Polski Koncern Naftowy ORLEN SA. Partner merytoryczny – Centrum Idei Gospodarczo Ekonomicznych.

Opr. J.S.